Święto Smoczych Łodzi
10 June 2024
Przeszłość przenika teraźniejczość
25 June 2024
 
 
 

Jak zapamiętać chińskie słownictwo, gdy znak ma tak wiele znaczeń i kilka wymów?Zapamiętywanie chińskiego słownictwa z wieloma znaczeniami i kilkoma wzorcami wymowy może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne techniki, które opisujemy poniżej. Możesz więc spróbować:
◼️ Naucz się znaku: Zacznij od poznania poszczególnych znaków. Chińskie słowa są często kombinacjami dwóch lub więcej znaków. Zrozumienie znaków ułatwia rozpoznawanie i zapamiętywanie słów. W naszej metodzie MNEMO zaczynamy od prostych "krzaczków": 一 (jeden), 二 (dwa), 三 (trzy) / "cztery" na tym etapie jest zbyt trudny więc następny jest / 十 (dziesięć) oraz 口 (usta). Prawda, że proste?
◼️ Użyj techniki powtarzania w odstępach (SRS): zastosuj technikę nazywaną Spaced Repetition System, w której powtarzasz słowa w rosnących odstępach czasu. Technika ta optymalizuje retencję pamięci w czasie (retencja - proces zapominania, związany z nieużywaniem języka przez jakiś czas). W miarę uczenia się i powtarzania słów planuj łatwiejsze informacje rzadziej, a trudniejsze szybciej. Dokładnie ten system zastosowaliśmy w naszym dodatku CESARZ WYMOWY, tylko, że dla całych zdań.
◼️ Twórz połączenia z dźwiękiem: Kiedy napotkasz nowe słowo, wypowiedz je na głos. Czy brzmi podobnie do jakiegoś słowa w języku polskim? Twórz skojarzenia mentalne, aby wspomóc pamięć. Cała nasza metoda MNEMO opiera się właśnie na takich skojarzeniach. To obecnie najskuteczniejsza i najbardziej wydajna metoda zapamiętywania znaków chińskich.
◼️ Połącz słowo ze wspomnieniem: Powiąż słowo z osobistym wspomnieniem lub obrazem. Na przykład wyobraź sobie, że podchodzisz do jakiegoś kolegi, który ma na imię Michał, a ty mówisz do niego „Cześć Michał” (你好 níhǎo = cześć).
◼️ Użyj wyobraźni: stwórz obrazy mentalne, które połączą wygląd ideogramu z jego znaczeniem lub wymową. Tak właśnie robimy w naszej MNEMO.

Pamiętaj, że najważniejsza jest praktyka i powtarzanie. Stały kontakt z językiem z czasem wzmocni Twoją pamięć. 加油! (Tak trzymaj!)