TOP 5 najlepszych źródeł do nauki chińskiego
21 May 2024
Jak uczyć się znaków chińskich
23 May 2024
 
 
 

Ile chińskich słówek wystarczy (nauczyć się, aby prowadzić swobodną komunikację na codzienne tematy)?Obecnie niektóre badania wykazały, że po opanowaniu 1000 najbardziej popularnych słówek zrozumiesz około 40% języka chińskiego. Aby zrozumieć około 80% języka chińskiego, musisz dodać 500–700 słówek. Kiedy osiągniesz ten kamień milowy, jakim jest pierwsze 1500 słówek, będziesz w stanie swobodnie porozumiewać się i płynnie rozmawiać na podstawowe tematy dnia codziennego. Wreszcie, aby móc porozumiewać się płynnie jak native speaker lub chcieć studiować i pracować w Chinach, potrzebujesz co najmniej 3000-5000 słownictwa odpowiadającego HSK 5 i HSK 6. Jest to dość trudny poziom do osiągnięcia.

Ile zatem pojedynczych słów potrzebujemy, aby płynnie porozumiewać się po chińsku? Przede wszystkim powinieneś zrozumieć, że biegłość nie oznacza, że ​​znasz całe słownictwo danego języka, ale że potrafisz rozumieć i rozmawiać o rzeczach, o których chcesz rozmawiać każdego dnia, w prosty i łatwy sposób. Jeśli chcesz po prostu nauczyć się komunikować, statystyki mówią, że powinieneś nauczyć się 1500 najpopularniejszych słówek, w zależności od twojej sytuacji osobistej/zawodowej, i dobrać słownictwo, którego potrzebujesz, aby komunikować się w życiu. Oznacza to naukę słów, które są bezpośrednio związane z Twoim życiem osobistym, sytuacją, w której żyjesz lub środowiskiem pracy.

Jak nie musieć się uczyć dużej ilości chińskiego słownictwa, a mimo to potrafić "płynnie" się porozumiewać? Pamiętaj, że powinieneś umieć rozróżniać poszczególne słowa, które są dla ciebie ważne w komunikacji. Powinieneś wybrać słownictwo, które ci odpowiada. Niektóre podręczniki/książki, po których możesz sięgnąć, to "New Practical Chinese Reader" (najczęściej używana w szkołach w naszym kraju), "Boya Chinese", a z polskich "Współczesny Język Chiński" autorstwa Ewy Zajdler. To jedyna na polskim rynku książka prowadząca do poziomu mniej więcej HSK3, a jeśli lektor dodatkowo obuduje własnym słownictwem, to nawet do HSK4. W naszym arsenale znajdziesz również metodę MNEMO, która jest "nakładką" na metodę BoHan (podstawowa nasza metoda nauki chińskiego, stosowaną na kursach grupowych, jak i indywidualnych), która w bezpardonowy sposób rozprawia się ze znakami chińskimi, powodując, że student zapamiętuje je na całe życie z 80-90% skutecznością. Jako jedyna szkoła w Polsce mamy również dodatek "Cesarz Wymowy". Jak sama nazwa wskazuje pomaga on szlifować wymowę tonalną chińskich sylab. Pełną wersję student powinien słuchać codziennie przez 10 miesięcy, aby mówić z prędkością native, ale my widzimy znaczną poprawę już po 2 tygodniach słuchania!

Niezależnie od tego, czy książki, czy aplikacje, czy dodatki - to tylko narzędzia, które pomogą ci dojść do celu jakim jest płynne mówienie po chińsku na podstawowe tematy dnia codziennego. Ważne jest, aby stosować poznane słownictwo w prawdziwej komunikacji. Powinieneś połączyć poznane słownictwo w pełne zdania i zapamiętać je we frazach. Ta metoda uczenia się pomaga ćwiczyć refleks podczas komunikowania się. Na naszych lekcjach już od drugiego spotkania staramy się rozmawiać po chińsku.
Ponadto możesz także ćwiczyć słuchanie języka chińskiego, oglądając filmy i słuchając muzyki, co jest zarówno zabawą, jak i pomaga poprawić znajomość języka chińskiego i komunikować się w bardziej naturalny sposób.

Życzymy wszystkim owocnej nauki!