Ile chińskich słówek wystarczy?
22 May 2024
Chińskie nazwy miesięcy
3 June 2024
 
 
 

Jak uczyć się znaków chińskich?Nauka hanzi (chińskich znaków) może być zarówno fascynująca, jak i satysfakcjonująca. Oto kilka sposobów na rozpoczęcie:

1. Kursy online
∎ Darmowa Coursera oferuje kurs o nazwie „Chinese Characters for Beginners”, podczas którego dowiesz się o podstawowych i złożonych kreskach w znakach, wymowie i znaczeniach powszechnie używanych chińskich znaków. Kurs obejmuje 1200 podstawowych słów składających się z 240 znaków zaczynając od najprostszych czyli „一” (jeden). https://www.coursera.org
∎ Inną opcją jest Play Hanzi - to bezpłatna gra do nauki języka chińskiego, która pomaga ćwiczyć znaki, transkrypcję pinyin i ich angielskie tłumaczenia. https://www.playhanzi.com

2. Narzędzia do samodzielnej nauki
∎ HanziGraph jest doskonałym źródłem do badania relacji między znakami, ich elementami składowymi i zrozumienia ich użycia. Możesz kliknąć lub dotknąć dowolnego znaku, aby dowiedzieć się więcej. Jest oczywiście darmowa. https://hanzigraph.com
∎ Polecamy też bezpłatną stronę https://hanziyuan.net To potężna baza danych znaków chińskich z informacjami o ich pochodzeniu. Zawiera ponad 15 tys. znaków a ich liczba wciąż rośnie. Autor tej strony poświęcił 25 lat pracy na badania nad pismem z epoki brązu, napisami z kości wróżebnych czy pismem małopieczęciowym. Ogrom pracy. Szczerze polecamy.

3. Ćwicz pisanie
∎ Regularnie ćwicz ręczne pisanie znaków. Zwróć uwagę na kolejność stawiania kresek i ćwicz, aż pamięć mięśniowa zadziała i będziesz bezwiednie pisał dany znak.
∎ Używaj papieru w kratkę lub dedykowanych arkuszy ćwiczeń znaków udostępnionych na naszej Platformie Studenta.

4. Naucz się rdzeni
∎ Rdzenie (niektórzy nazywają je kluczami) są podstawowymi cegiełkami budulcowymi chińskich znaków. Jest ich 214. Zrozumienie ich pomoże ci łatwiej zdekodować i zapamiętać hanzi.

5. Konsekwencja i cierpliwość
∎ Nauka chińskich ideogramów wymaga czasu, więc bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich ćwiczeniach.
∎ Zacznij od prostszych znaków i stopniowo trenuj bardziej złożone. W naszej metodzie MNEMO tak właśnie podeszliśmy do tematu znaków. Student uczy się najpierw najprostszych ideogramów tj. 一, 二, 三,十,口 etc. by stopniowo uczyć się coraz trudniejszych. Opracowaliśmy 40 skryptów z 800 znakami podając dokładne informacje do każdego z nich nawet tego najbardziej skomplikowanego. Nasze statystyki pokazują ok. 80-90% skuteczność w zapamiętywaniu "krzaczków" w metodzie MNEMO.

Pamiętaj, że kluczem jest praktyka i zorientowanie na cel.