Jak szybko zapamiętać chińskie znaki
14 May 2024
Plan nauki języka chińskiego dla początkujących
16 May 2024
 
 
 

Ile czasu zajmuje osiągnięcie poziomu HSK 1 z języka chińskiegoCzy dopiero zaczynasz naukę języka chińskiego i zastanawiasz się, ile czasu zajmuje osiągnięcie biegłości w HSK 1?
Biegłość HSK 1 w nauce języka chińskiego wskazuje na podstawowy poziom biegłości w języku, obejmuje podstawowe słownictwo, podstawowe struktury gramatyczne i podstawowe umiejętności językowe niezbędne w codziennej komunikacji i rozumieniu prostych kontekstów. Obejmuje znajomość około 150 powszechnie używanych chińskich słów.

Słownictwo

Ogólnie rzecz biorąc, dzięki dedykowanej nauce i konsekwentnej praktyce wielu uczniów może osiągnąć biegłość w HSK 1 w ciągu 2 lub 3 miesięcy, w zależności od liczby zajęć z języka chińskiego w tygodniu.
W rzeczywistości liczba słówek wymaganych na tym poziomie jest dość niewielka i są one proste. Ponieważ nasi studenci otrzymują bardzo szczegółowe wskazówki dotyczące chińskiego systemu fonetycznego pinyin, rozpoczynając naukę słownictwa, nie napotkają żadnych barier w wymowie.
Przy wsparciu nauki słownictwa mogą pomóc aplikacje. Najpopularniejsze z jakich korzystają nasi kursanci to Hello Chinese, Dot Languages oraz Duo Lingo. Wiele z nich ma w ćwiczenia i quizy wbudowany model SRS (Spaced Repetition System - system wydłużanych powtórzeń), który bada, jakie słówka ciężej zapamiętujesz i na tej podstawie wyświetla ci je częściej, abyś zapamiętał je skuteczniej. Pamiętaj tylko, że to nie zastąpi kontaktu z żywym lektorem.

Gramatyka

Podczas nauki gramatyki możesz również zastosować tę metodę powtarzania w odstępach, aby osiągnąć najlepszą efektywność zapamiętywania. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę struktur gramatycznych, można je zrozumieć i umieć zastosować w realnych sytuacjach w ciągu około 2-3 miesięcy.

Umiejętności komunikacyjne

Możesz jednocześnie doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne pomiędzy lekcjami, słuchając i czytając na głos przykładowe zdania, dialogi z książek, jednocześnie ucząc się słownictwa i gramatyki.
W naszej szkole głównie na to kładziemy nacisk - już od drugiego spotkania po wprowadzeniu tonów, ćwiczymy rozumienie ze słuchu krótkich prostych chińskich zdań, oraz przełamujemy barierę rozmowy w obcym języku dając do tłumaczenia zwroty i wyrażenia w odwrotną stronę - z polskiego na chiński.