Promocja walentynkowa 2024
24 January 2024
Jak szybko zapamiętać chińskie znaki
14 May 2024

Jak uczyć się chińskiego dla początkujących?



Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się chińskiego lub rozważasz naukę chińskiego, nie wahaj się i zapoznaj się z naszą sugerowaną ścieżką nauki

Zacznij od Pinyin:


Chiński jest systemem pisma logograficznego, zatem na początku nauki możesz czuć się przytłoczony złożonością chińskich znaków. Pinyin może ci tu pomóc. Pinyin to zromanizowana wersja chińskich znaków. Pomoże ci zrozumieć wymowę i jest powszechnie stosowany w materiałach do nauki dla początkujących. Chiński jest językiem tonalnym, w którym niewielkie różnice w wymowie mogą całkowicie zmienić znaczenie słowa. Często prowadzi to do nieporozumień w komunikacji, a nawet może powodować zakłopotanie/zniewagę zarówno dla mówiącego, jak i słuchacza. Aby nauczyć się Pinyin, możesz skorzystać z bezpłatnych zasobów dostępnych w Internecie, takich jak artykuły lub filmy instruktażowe na YT.

Naucz się podstawowego słownictwa:


Możesz zacząć od podstawowego słownictwa związanego z życiem codziennym, takiego jak pozdrowienia, liczby, kolory, członkowie rodziny, jedzenie i zwykłe przedmioty. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapamiętywania słownictwa są fiszki i pismo odręczne. Powtarzaj je kilka razy, aby wzmocnić swoją pamięć. Możesz wyszukiwać listy słownictwa według tematów, jak sugerujemy powyżej i tworzyć proste fiszki, aby rozpocząć naukę i zapamiętywanie.

Opanuj podstawowe struktury gramatyczne:


Rozpoczynając naukę języka chińskiego wystarczy opanować i sprawnie posługiwać się kilkoma podstawowymi strukturami gramatycznymi:

Kolejność wyrazów podmiot-orzeczenie-dopełnienie (SVO): taka sama jak w języku polskim

Np.: 我喜欢苹果。(Wǒ xǐhuān píngguǒ.) – "Lubię jabłka."

Tworzenie pytań za pomocą 吗 (ma)

W języku chińskim możesz tworzyć pytania zamknięte "Czy ...?" na które można udzielić odpowiedź tylko tak-nie, dodając 吗 (ma) na końcu zdania. Na przykład: 你喜欢吃面条吗?(Nǐ xǐhuān chī miàntiáo ma?) - "Czy lubisz jeść makaron?"

Negacja z 不 (bù):

Aby zanegować czasownik w języku chińskim, możesz po prostu dodać 不 (bù) przed czasownikiem. Na przykład: 我不喝咖啡。(Wǒ bù hē kāfēi.) - „Nie piję kawy”.

Posiadanie z 的 (de):

Aby wskazać posiadanie w języku chińskim, możesz użyć 的 (de) po posiadaczu, po którym następuje posiadany przedmiot. Na przykład: 我的书 (Wǒ de shū) – „Moja książka”.

Umiejscowienie przymiotnika:


Przymiotniki zwykle występują przed rzeczownikiem, który modyfikują w języku chińskim. Na przykład: 大房子 (dà fángzi) – „duży dom”.

Porównania z 比 (bǐ):

Dokonując porównań w języku chińskim, możesz użyć słowa 比 (bǐ), po którym następuje przymiotnik lub przysłówek. Na przykład: 这个苹果比那个苹果大。(Zhège píngguǒ bǐ nàge píngguǒ dà.) - „To jabłko jest większe niż tamto jabłko”.